دانلود کتاب پرورش اسب

دانلود کتاب

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دانلود کتاب پرورش اسب با فرمت پی دی اف
برای داشتن برنامه موفقیت آمیز پرورش اسب یک اسب نر سالم ضروری است. داشتن دانش کار در مورد مدیریت نریان نیز ضروری است. مقاله زیر در مورد شیوه های مدیریت نریان است.
نقش نریان در تولید مثل
نریان باید در زمان سرویس دهی اسپرم سالم (که حاوی سهم ژنتیکی وی است) را به واژن مادیان برساند. او باید میل جنسی (میل جنسی) کافی برای تحریک و سرویس دهی مکرر داشته باشد و بتواند تولید اسپرم سالم را در طول فصل تولید مثل حفظ کند (جدول ۱).

جدول ۱٫ داده های کمی در مورد منی و اسپرماتوزوئید
حجم در هر انزال ۲۵ تا ۱۵۰ میلی لیتر
اسپرم در هر میلی متر مکعب ۶۰،۰۰۰
اسپرم کامل در انزال ۶،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰
تصویر: repro organ stallion.jpeg دانلود کتاب پرورش اسب با فرمت پی دی اف
شکل ۱٫ اندام های تولید مثل نریان

سیستم تولید مثل مردان (شکل ۱٫) شامل دو بیضه ، سه غده جنسی لوازم جانبی و یک سری لوله است که اسپرماتوزوئیدها از طریق آنها به دستگاه تولید مثل زنان منتقل می شوند.

اسپرماتوزوئیدها در توبولهای منیزیم کوچک پیچ خورده در بیضه تولید می شوند که می توانند طول آنها را ۴۰۰ تا ۵۰۰ فوت گسترش دهند. از آنجا که این سلولهای در حال رشد نمی توانند در دمای بدن زندگی کنند ، تنظیم حرارت بیضه ها بسیار مهم است. عضلات اسکروتوم با تغییر دما در روند طبیعی تنظیم دما ، منقبض و منبسط می شوند. اسبهای “ریدگلینگ” یا کریپتورشید در بیضه نگهداری شده در حفره بدن استریل هستند ، اما در بیضه معلق بارور هستند. از آنجا که این بیماری ارثی است ، نباید آن را تکثیر کرد ، زیرا اخته شدن اسب کریپتورچید معمولاً یک عمل جدی است.

غدد جنسی لوازم جانبی ، وزیکولهای منی ، پروستات و غده پیوندی هستند. این ترشحات مایع قلیایی را فراهم می کند که مجرای ادرار را خنثی می کند ، و از طریق آن اسپرم ها از اپیدیدیم به انتهای آلت تناسلی مرد منتهی می شوند.دانلود کتاب پرورش اسب با فرمت پی دی اف

عمر اسپرم در دستگاه مادیان از ۲۴ تا ۴۸ ساعت است. فقط در موارد بسیار نامنظم یا استثنایی از این بازه زمانی فراتر می رود. اسپرم در لوله فالوپی ۱۵ تا ۱۸ دقیقه پس از جفت یافت شده است ، اما زمان طبیعی برای رفتن از محل رسوب به لوله فالوپ پنج تا هشت ساعت است. عمر متوسط ​​تخمک نیز فقط پنج تا هشت ساعت است.

به دلیل چرخه فحلی طولانی و عمر کوتاه اسپرماتوزوئید و تخمک ، غیر معمول نیست که میزان تصور کمتر از ۵۰ درصد داشته باشد.دانلود کتاب پرورش اسب با فرمت پی دی اف

مراقبت و استفاده از نریان سالم
نرخ تولید مثل
از یک ساله نباید برای تولید مثل استفاده شود. کودکان دو ساله ممکن است ۱۰ مادیان را حل و فصل کنند. کودکان ۳ ساله ، ۳۰ ساله و نریان بالغ ، ۵۰ مادیان هنگام جفت شدن. تقریباً نیمی از این تعداد می تواند با مرتع جفت شود. یک فصل تولید مثل کوتاه تعداد را کاهش می دهد و فردیت جنسی نریان بر توانایی همسرداری او تأثیر زیادی می گذارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *